Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza tehnica auto - simulare accident auto
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza tehnica auto - simulare accident auto

Se poate face o expertiza tehnica judiciara in varianta video/3D/ simulare accident auto (cu valabilitate in instanta) ?
Se poate face o simulare a unui accident cu ajutorul unui program de simulare pe calculator. Este necesar ca utilizatorul programului sa posede licenta pentru respectivul program.
am gasit ca s ar putea face cu PC Crash...intrebarea mea ar trebui sa fie mai degraba:
Cine stie un expert care poate face aceasta simulare?
Multumesc...
Daca va referiti la genul de simulari de accidente auto care apar pe la televizor si intentionati sa folositi numai o astfel de simulare grafica in fata instantei de judecata, ma indoiesc ca simularea va fi avuta in vedere de catre instanta atunci cand va da hotararea.
Considerand-o utila, instanta va aproba o expertiza tehnica judiciara in specializarea auto, expertul avand alte elemente (certe de aceasta data, nu indoielnice/ presupuneri grafice, etc.) la dispozitie pentru a se pronunta.
Puteti cauta pe google - expert simulare grafica accident auto. Daca acesta este autorizat de catre politie si ministerul justitiei, este posibil ca documentul intocmit de catre expert sa fieluat in seama de instanta, dar numai impreuna cu expertiza tehnica judiciara.
gigipopa a scris:

Puteti cauta pe google - expert simulare grafica accident auto.

In nomenclatorul specialitatilor pentru care se acorda calitatea de expert judiciar nu exista pozitia "expert simulare grafica accident auto". Aceste simulari se fac de catre expertii judiciari auto ale caror nume nu se gasesc pe GOOGLE, ci pe site-ul Ministerului Justitiei. Insa nu toti expertii judiciari auto si-au achizitionat un asemenea program, fiind foarte scump, si nici nu poseda licenta de utilizare a unui program de simulare.