Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minor cu parinti divortati si tatal plecat ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minor cu parinti divortati si tatal plecat din tara

Buna seara!Vreau sa fac fiicei mele de 6 ani pasaport iar fostul meu sot este plecat din tara.Am inteles ca el poate face o procura prin care sa dea semnatura pentru pasaportul fetitei( dupa divort avem tutela comuna iar domiciliul fetitei este stabilit la mine).Intrebarea mea este daca aceasta procura se poate face la orice notar sau trebuie facuta la consulat sau ambasada din respectiva tara.Si as mai vrea sa stiu pasii care trebuiesc urmati daca vreau ca mama mea sa calatoreasca cu fetita in afara tarii.Am nevoie disperata de un raspuns!
Mii de multumiri! Mi-ati fost de mare ajutor!=D>