avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Amenda
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Amenda

Buna seara! Am si eu o nelamurire : am o amenda neplatita de 2 ani si acum as vrea sa incep soala de soferi...as vrea sa stiu daca acea amenda care o am ma incurca cand va trebui sa imi scot cazierul ...mentionez ca amenda am primit-o cu un intreg dosar la sediul de politie din orasul meu :(
Cel mai recent răspuns: Respect968 , utilizator 11:19, 19 Noiembrie 2012
Amenda este administrativa, in baza carui articol? Ma gandesc daca ai primit-o de la politie este vb de o infractiune comisa. Da, aceasta se reflecta in cazier. Daca era de circulatie, ratp, liniste publica, nu se mentioneaza in cazier.

Pentru ce infractiune este aplicata amenda?
faptele comise sunt prevazute de art2, al 1 din legea 61/91 si este sanctionat de articolul 3 lit. b din legea 61/91
Exista o contradictie in sustinerile dvs
Precizare amenda in cazier judiciar vs sactiune contraventionala,care nu este infractiune si pe cale de consecinta nu se precizeaza in cazierul judiciar
Verificati atent alte eventuale incalcari ale dispozitiilor in vigoare,care eventual sa constituie infractiuni si care sa fi fost inregistrate in cazierul dvs judiciar
ok ..multumesc de raspuns...
P.S. banuiesc ca actele de violenta nu sunt trecute drept infractiuni

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda administrativa - cazier penal? ContSters115948 ContSters115948 Acum un an am savarsit o infractiune. Am incercat sa sustrag dintr-un supermarket niste produse in valoare de 150 Ron. Am fost prinsa si dusa la sectia de ... (vezi toată discuția)
Sanctiune cu caracter administrativ Andrei9208 Andrei9208 Buna ziua, Anul trecut am avut o problema cu politia, iar de vreo saptamana mi-a venit o amenda acasa. In amenda scrie ca fapta in continutul ei concrect ... (vezi toată discuția)
Amenda administrativa 34eduard 34eduard acum vreo 4 ani am primit o amenda administrativa o prietena a furat si eu stiam la politie mau bagat ca tainuitor si mia trimis amenda acasa nu am platito dar ... (vezi toată discuția)