Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Amenda
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Amenda

Buna seara! Am si eu o nelamurire : am o amenda neplatita de 2 ani si acum as vrea sa incep soala de soferi...as vrea sa stiu daca acea amenda care o am ma incurca cand va trebui sa imi scot cazierul ...mentionez ca amenda am primit-o cu un intreg dosar la sediul de politie din orasul meu :(
Amenda este administrativa, in baza carui articol? Ma gandesc daca ai primit-o de la politie este vb de o infractiune comisa. Da, aceasta se reflecta in cazier. Daca era de circulatie, ratp, liniste publica, nu se mentioneaza in cazier.

Pentru ce infractiune este aplicata amenda?
faptele comise sunt prevazute de art2, al 1 din legea 61/91 si este sanctionat de articolul 3 lit. b din legea 61/91
Exista o contradictie in sustinerile dvs
Precizare amenda in cazier judiciar vs sactiune contraventionala,care nu este infractiune si pe cale de consecinta nu se precizeaza in cazierul judiciar
Verificati atent alte eventuale incalcari ale dispozitiilor in vigoare,care eventual sa constituie infractiuni si care sa fi fost inregistrate in cazierul dvs judiciar
ok ..multumesc de raspuns...
P.S. banuiesc ca actele de violenta nu sunt trecute drept infractiuni