avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum dovedesc lovirea fara martori ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum dovedesc lovirea fara martori ?

Buna ziua.
In urma cu cateva zile am fost agresat.
Am obtinut un certificat medico-legal.
Singura persoana care a vazut starea in care eram, a fost cel care m-a insotit acasa la cererea agresorului.
Acea persoana este salariatul agresorului precum si ruda cu acesta.
Nu cred ca va declara impotriva acestuia fiind intr-o situatie delicata.
Cum poate fi obligat sa o faca?
Daca va declara ca nu stie nimic si nici agresorul nu va recunoaste, cum poate fi identificat agresorul?
Doar pe baza declaratiei mele?
Cel mai recent răspuns: eleodor-popescu , utilizator 17:20, 17 Noiembrie 2012
Dvs. îl nominalizaţi ca martor, poate fi obligat să vină să depună mărturie, iar dacă va declara mincinos sau va ascunde informaţii pe care le deţine, poate fi acuzat de mărturie mincinoasă.
Discutabil...acum depinde si in ce grad de rudenie este, pentru ca in situatia in care face parte din categoria rudelor apropiate asa cum prevede art 149 c.pen. , atunci nu poate fi obligat sa depuna marturie in calitatea de martor conform art.80 c.proc.pen.
Art.149 c.pen.
Rude apropiate sunt ascendenţii şi descendenţii, fraţii şi surorile, copiii acestora, precum şi persoanele devenite prin înfiere, potrivit legii, astfel de rude.
Dispoziţiile din legea penală privitoare la rude apropiate, în limitele prevăzute de alineatul precedent, se aplică în caz de înfiere cu efecte depline, persoanei înfiate cât şi descendenţilor acesteia şi în raport cu rudele fireşti, iar în caz de înfiere cu efecte restrânse, înfiatului cât şi descendenţilor acestuia şi în raport cu rudele înfietorului.
Declaraţiile martorilor
Art. 80 c.proc.pen
Ascultarea soţului şi a rudelor apropiate
Soţul şi rudele apropiate ale învinuitului sau inculpatului nu sunt obligate să depună ca martori.
Organele judiciare vor aduce aceasta la cunoştinţă persoanelor arătate în alineatul precedent, de îndată ce au fost îndeplinite dispoziţiile alin. 3 din art. 84.






Este finul agresorului.
Daca va declara ca nu stie nimic si nici agresorul nu va recunoaste, cum poate fi identificat agresorul?
Doar pe baza declaratiei mele?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii in proces penal? Elflorin Elflorin Intr-un proces penal pot da declaratii rudele reclamantului ????? (vezi toată discuția)
Furt calificat sau furt cipiadam cipiadam va salut.am si eu un prieten care a facut o tampenie si akum nu stie ce il asteapta.sa va lamuresc putin....el are aproape 40 de ani si cazierul lui este curat ... (vezi toată discuția)
Violare de domicililu brinzanmaria brinzanmaria buna seara!ma scuzati,v-as ruga sa-mi spuneti daca intr-un dosar penal de violare de domiciliu si lovire ,martorii nu sunt obligati sa depuna marturie daca ... (vezi toată discuția)