Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violare de domicililu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violare de domicililu

buna seara!ma scuzati,v-as ruga sa-mi spuneti daca intr-un dosar penal de violare de domiciliu si lovire ,martorii nu sunt obligati sa depuna marturie daca nu vor?au fost prezenti la cele intamplate iar unul dintre ei este fratele victimei si nu vrea sa depuna marturie ca nu este(sunt)obligat(i)
Fratele victimei are dreptul de a nu da declaratia.
Asa e legea, ii confera acest drept.
Art. 80 Cod procedură penală:- Ascultarea sotului si a rudelor apropiate
(1) Sotul si rudele apropiate ale invinuitului sau inculpatului nu sunt obligate sa depuna ca martori.
(2) Organele judiciare vor aduce aceasta la cunostinta persoanelor aratate in alineatul precedent, de indata ce au fost indeplinite dispozitiile alin. 3 din art. 84.
Sotul si rudele apropiate nu sunt obligate sa depuna marturie, dar daca accepta depunerea ei si nu spun tot ce stiu despre cauza ori nu spun adevarul vor putea raspunde pt savarsirea infractiunii de marturie mincinoasa. Ceilalti martori care nu se incadreaza aici sunt obligati sa dea declaratii.