Forum Discuţii juridice Executare silită EXECUTARE SILITA
Discuție deschisă în Executare silită

EXECUTARE SILITA

Buna ziua!
am girat cu apartamentul in care locuiesc pentru o linie de credit a unei firme, in anul 2007. In contractul de imprumut mai exista si un alt girant in calitate de fideijusor.
Firma debitoare a intrat in insolventa si nu a mai platit imprumutul. In luna august a acestui an am primit o instiintare de executare silita pentru intreaga suma care intre timp s-a dublat din cauza dobanzilor si penalizarilor.
Mentionez ca in contractul de ipoteca pe care l-am incheiat in calitate de girant ma oblig sa raspund in solidar cu debitorul si celalalt girant. Tot prin contractul de ipoteca am renuntat la beneficiul diviziunii si cel al discutiunii.
Am vazut ca in cererea de incuviitare a executarii silite depusa de banca la instanta de judecata, aceasta a solicitat pe langa executarea silita a imobilului cu care am garantat si popriprea tuturor bunurilor mobile si a tuturor conturilor. Insa in incuvintarea pe care a dat-o instanta apare numai incuvintarea executarii imobilului cu care am garantat.
Intrebarea mea este daca banca are dreptul, in cazul in care prin vazarea imobilulului nu isi recupereaza intreaga creanta, daca are dretul de a-mi executa alte bunuri mobile sau imobile sau de a-mi popri conturile sau salariul?
Va multumesc!
Se executa strict in limitele dispuse de instanta prin hotarare