Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incheiere arestare nepronuntata in sedinta publica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incheiere arestare nepronuntata in sedinta publica

Avem o sedinta de prelungire a arestarii preventive.

Judecatorul da ordin sa se inchida usile la pronuntarea incheierii de arestare.

Pronuntarea nu s-a facut in sedinta publica.
Si nici nu exista o alta metoda de publicitate.

Ce spuneti?

Incheierea de arestare nu este lovita de nulitate absoluta?
Faptul ca s-au inchis usile salii de judecata, nu inseamna ca sedinta de judecata nu a fost publica!!!#-o

Daca in sala de judecata se aflau si alte persoane decat cele ce erau parti in proces, atunci putem spune ca sedinta a fost publica.
Daca puteti dovedi ca ”s-a dat ordin” sa se inchida usile la momentul la care s-a dat pronuntarea(si puteti, cred, cu inregistrarea sedintei de judecata) aveti toate sansele.
Conteaza daca instanta a retinut in hotarare ca s-a pronuntat in sedinta publica.
Orice alt aspect va fi ignorat de instanta de recurs daca nu se va proba contrariul.
Daca este vorba de prelungirea arestarii preventive, atunci se solutioneaza in camera de consiliu.
Vedeti art. 159 Cpp.