Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare cumparare

buna seara.in 2011 eu si sotul meu impreuna cu soacra mea am cumparat o casa pe care am achitato impreuna jumate noi jumate ia si am facut actul de vanzare cumparare pe numele meu si al sotului iar ia are uzufruct pe timpul vieti,acum ar dori sa schimbam actul dupa cum urmeaza noi uzufruct si ia propietar.ce s-ar intampl multumeca in cazul in care soacra decedeaza(mentionez ca soacra mai are 4 copii),noi am mai avea drept de propietate sau s-ar imparti si celorlalti copii?
Daca va fi ea proprietar, la decesul sau o vor mosteni toti copiii, in cote egale (daca nu are sot). Dvs. cu sotul veti mosteni o cota de 1/5 (am inteles ca are 5 copii), dar veti beneficia de dreptul de uzufruct viager in continuare.