avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sentinta irevocabila curtea de apel reangajare si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sentinta irevocabila curtea de apel reangajare si plata salariilor

Buna ziua.
Am primit o sentinta favorabila Curtea de Apel cluj,privind anularea deciziei de concediere,reangajare si plata salariilor pentru perioada concedierii ,adica pana acum 15 luni.
As dori sa stiu daca se poate sa trag cat mai mult de timp pana sa ma intorc la servici?
Sentinta de la Curtea de apel Cluj se trimite la domiciliu ,eu fiind din alt judet,sau trebuie sa merg sa o ridic de la Tribunalul din judetul meu?
In cat timp trebuie sa merg cu ea la angajator?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:17, 19 Noiembrie 2012
Inca o data scriu aici ca sunt clandestin.... Dar... Dumneavoastra sunteti angajat al "statului" sau angajat al unei parti private?!... E o mare diferenta intre aceste parti ca si angajator....
In primul rand, va rog sa lamuriti putin speta deoarece: conform prevederilor Art. 269 Codul Muncii " (1)Judecarea conflictelor de muncă este de competenţa instanţelor stabilite conform Codului de procedură civilă.(2)Cererile referitoare la cauzele prevăzute la alin. (1) se adresează instanţei competente în a cărei circumscripţie reclamantul îşi are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, sediul." Faptul ca locuiti in alt judet ma determina sa cred ca v-ati mutat in timpul procesului.nIn al doilea rand, tribunalul judeca, in prima instanta, litigiile de munca. Daca exista o hotarare de la CA Cluj, inteleg ca este o hotarare data in recurs.nIn al treilea rand, fara sa vad hotararea, tind sa cred ca sunteti repus in situatia anterioara, adica ati ramas angajat, prin desfiintarea deciziei de concediere, pe toata perioada de la concediere si pana in prezent. In consecinta, de la data ramanerii irevocabile a hotararii, trebuia sa va prezentati la locul de munca.nIn al patrulea rand, care este pozitia angajatorului, el va executa de bunavoie
Am fost angajat la directia generala a finantelor publice maramures,pe perioada determinata 40 de luni...normal era 24 luni dupa vechiul cod al muncii,apoi au desfiintat aceste posturi,i-am dat in judecata,am castigat la tribunalul maramures,si recursul finantelor a fost respins la curtea de apel cluj,fiind definitiva si irevocabila

si am castigat anularea deciziei de concediere,repunerea in functie,plata salariilor pentru aceasta perioada,adica din iunie 2011 si cheltulieli de judecata..se modifica si carnetul de munca,ca si cum as fi fost angajat?adica cu vechime si tot ce trebuie?sau asta nu se include?in sentinta mai scrie ca sunt incadrat pe perioada nedeterminta(inainte eram pe determinata),dar nu stiu daca asta inseamna ca si functionar public,sau personal contractual pe perioada nedeterminata.
Ultima modificare: Duminică, 18 Noiembrie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, aveti dreptul la tot ce scrie in horarare iar perioada aceasta se va considera vechime in munca. Eu cred ca va trebui sa legalizati si sa investiti hotararea cu formula executorie si sa va prezentati cu ea la fostul loc de munca. Daca nu-i vor da curs, puneti-o in executare. Daca nu vreti sa mai lucrati acolo, dati-va demisia.
multumesc..si in cat timp trebuie sa merg cu ea la angajator?imi ajunge acasa,sau trebuie sa o ridic de la tribunal?vreau sa trag cat mai mult de timp

Alte discuții în legătură

Executare silita maria_2012 maria_2012 Bună ziua. Am iniţiat o executare silită deoarece angajatorul meu refuză să pună în aplicare o decizie irevocabilă a unei Curţi de Apel. Este foarte ... (vezi toată discuția)
Investire hotarire judecatoreasca dobro dobro Buna ziua.am ohotarire care nu afost atacata cu recursin termenul legal.cum procedez sa o investesc cu formula definitiva si irevocabila?mentionez ca este o ... (vezi toată discuția)
Ce hotarare anexez? Radamante Radamante 1. Am castigat un proces referitor la drepturi salariale in octombrie 2011; 2. Am solicitat angajatorului punerea in aplicarea a hotararii Tribunalului. 3. ... (vezi toată discuția)