avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... investire hotarire judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

investire hotarire judecatoreasca

Buna ziua.am ohotarire care nu afost atacata cu recursin termenul legal.cum procedez sa o investesc cu formula definitiva si irevocabila?mentionez ca este o hotarare de anulare a deciziei de concediere si punerea mea in situatia anterioara deciziei de concediere.multumesc si sarbatori fericite!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:35, 16 Decembrie 2011
puneti cerere pentru imentionarea că sentinta este irevocabila la instanta care a pronuntat hotararea si cu acea hotarare mergeti la executor....incercati intai la angajator poate se remediaza fara executor
Cu dovada platii taxelor judiciare si de timbru solicitati instantei de judecata sa dispuna investirea cu formula executorie a hotararii
In baza titlului executoriu contactati BEJ care va demara etapele si procedura de incuviintare executare si ulterior executarea silita
Hotararile pronuntate in litigiile de munac sunt executorii de drept si , prin urmare, nu se investesc cu formula executorie ...

@ dobro
Executarea unei hotarari judecatoresti se face de bunavoie, in caz contrar se trece la executarea silita ... aveti dreptul de a face o cerere catre angajator prin care solicitati punerea in executare a hotararii judecatoresti ... in cazul in care acesta nu-si indeplineste obligatiile stabilite prin hot.jud. atunci aveti posibilitatea de a solicita sprijinul unui executor judecatoresc si/sau de a face plangere penala pentru savarsirea infractiunilor prevazute de art.261 si 262 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces valentinatudorascu valentinatudorascu sunt in litigiu cu c.f.r.s.a.,am castigat si s-a dat hotarare definitiva si irevocabila pt castigarea tuturor drepturilor banesti,care este urmatorul pas pe ... (vezi toată discuția)
Învestirea cu formulà executorie a hotararii judecatoresti ContSters158160 ContSters158160 Si in cazul unei hotarari judecatoresti in cadrul unui conflict de munca este necesar acest proces de investire cu formula executorie a hotararii ... (vezi toată discuția)
Hotarari executorii mb_mihaela mb_mihaela Buna seara! Sunt interesata sa imi explicati de ce o decizie care nu a fost atacata cu recurs nu poate deveni executorie? Am citit acum cateva zile ,cum ca ... (vezi toată discuția)