Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... investire hotarire judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

investire hotarire judecatoreasca

Buna ziua.am ohotarire care nu afost atacata cu recursin termenul legal.cum procedez sa o investesc cu formula definitiva si irevocabila?mentionez ca este o hotarare de anulare a deciziei de concediere si punerea mea in situatia anterioara deciziei de concediere.multumesc si sarbatori fericite!
puneti cerere pentru imentionarea că sentinta este irevocabila la instanta care a pronuntat hotararea si cu acea hotarare mergeti la executor....incercati intai la angajator poate se remediaza fara executor
Cu dovada platii taxelor judiciare si de timbru solicitati instantei de judecata sa dispuna investirea cu formula executorie a hotararii
In baza titlului executoriu contactati BEJ care va demara etapele si procedura de incuviintare executare si ulterior executarea silita
Hotararile pronuntate in litigiile de munac sunt executorii de drept si , prin urmare, nu se investesc cu formula executorie ...

@ dobro
Executarea unei hotarari judecatoresti se face de bunavoie, in caz contrar se trece la executarea silita ... aveti dreptul de a face o cerere catre angajator prin care solicitati punerea in executare a hotararii judecatoresti ... in cazul in care acesta nu-si indeplineste obligatiile stabilite prin hot.jud. atunci aveti posibilitatea de a solicita sprijinul unui executor judecatoresc si/sau de a face plangere penala pentru savarsirea infractiunilor prevazute de art.261 si 262 C.mun.