Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... autentificare acte notariat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

autentificare acte notariat

Buna! in cazul efectuarii unei apartamentari la notar, s-au autentificat actele fara certificat fiscal si s-au depus la oficiul de cadastru, cine raspunde...notarul sau/si proprietarul?
In mod normal apartamentarea, dezmembrarea se face cu certificat fiscal. Exista impozite neplatite ? Daca nu, oricum se va schimba rolul fiscal atunci cand se va obtine pe fiecare imobil nr dadastral si carte funciara distincta.
sunt datorii si s-a efectuat apatamentarea la notar si la oficiu..deci un imobil s-a apartament in doua apartamente, au rezultat 2 cf-uri
Proprietarii sunt diferiti?

Daca nu sunt diferiti trebuie sa achitati impoztul ca proprietar. Daca s a facut apartamentare sau dezmembrare cu vanzare, impozitul trtebuia platit si adus certificat fiscal, doarece vanzatorul garanteaza impotriva oricaror evictiuni...