Forum Discuţii juridice Executare silită Neplata ratelor bancare.
Discuție deschisă în Executare silită

Neplata ratelor bancare.

Neplata unor rate bancare la un credit ipotecar, in cat timp se ajunge la executare silita? si daca se ajunge, se ia in considerare drepturile minorului(minorul nu a fost declarat la încheierea contractului bancar)? Cum se face o cerere de recalculare a unui credit bancar? Mulţumesc.
Se poate trece la executarea silita indata ce datoria a devenit scadenta daca contractul de credit este si titlu executor, altfel trebuiue reziliat si apoi pornit executarea silita. Existenta minorului in sine nu poate constitui un motiv de forta majora pentru exonerare de neplata a ratelor scadente, insa va puteti adresa bancii in acest sens pentru o reclaculare acreditului si cred ca in situatia actuala veti avea sanse.
criza economica, pierderea locului de munca, nu poate constitui un motiv de forta majora? Care ar fi motivele de forta majora pentru o banca?
Lika a scris:

criza economica, pierderea locului de munca, nu poate constitui un motiv de forta majora? Care ar fi motivele de forta majora pentru o banca?

Cazurile de forta majora sunt razboaiele, cataclismele,calamitatile naturale,chestii de genul asta.
Prin cauza de forta majora se intelege imprejurarea de fapt imprevizibila si de neinlaturat care pune debitorul in imposibilitatea absoluta de a-si indeplini obligatiile.
Cazuri de forta majora sunt: situatii conflictuale violente, greve, explozii, fenomene meteorologice grave si/sau de mare intensitate, seceta, inundatii, cutremure, un alt fenomen natural care se rasfrange asupra persoanei (o imbolnavire grava) sau chiar intr-un fenomen social (razboiul) etc.
Mai avem un teren valoros, si in negocierea cu banca, ni sa propus p-u a avea câteva luni de graţiere sa punem ipoteca si pe teren....ăsta deja-mi miroase a probleme grave, adică in loc de recalculări, reeşalonări ei ne complica treburile. Cineva ne sfătuieşte sa trecem actele de pe teren pe numele copilului p-u a salva terenul, e ceva real in asta?