Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... din ce traieste un administrator...?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

din ce traieste un administrator...?

intrebare...din ce traieste un administrator exista o indenimnizatie sau ceva de genul(sa zicem ca nu sunt angajat la propria firma sunt obligat sa ma angajez)...sau din ce...va rog sa ma lamuriti
Buna!
Pai daca se angajeaza cu CIM la pripria firma, va avea salariu. Daca nu, asteapta sfarsitul de an sa scoata dividentele din firma :D In restul anului presteaza....benevol :)
Asociatul unic nu poate avea calitatea de administrator salariat. Puteti incheia contract de munca pentru o alta functie.
Un asociat unic care are si calitatea de administrator in aceeasi societate poate avea si calitatea de salariat al aceleeasi societati?
Este o situatie des intanlita in practica cand o persoana infiinteaza un SRL si este atat asociat unic, administrator si vrea sa fie si angajat cu contrat de munca pt ca nu isi permite sa angajeze alte persoane.
Multumesc

Nu avem o practica unitara in acesta speta, sunt unele ITM -uri care inregistreaza C.M. -ul alte nu. Parerea mea este ca art.196 alin. 4 lamaureste intr-un fel situatia cand spune ca ,, prevederile privitoare la administrarea societatilor pe actiuni nu sunt aplicabile si societatilor cu raspundere limitata".
:rolleyes:

www.avocatnet.ro/content/for...
Asociatul unic poate avea calitatea de administrator si in acelasi timp si de salariat ... ITM-urile nu mai au au nicio legatura cu inregistrarea fizica a c.i.m., dupa 01.01.2011.