Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retinerea unui obiect fara voia proprietarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retinerea unui obiect fara voia proprietarului

Buna,am o problema cam,copilaroasa. Fratele meu de 19 ani,a avut o relatie,foarte scurta (3 saptamani) cu o domnisoara de 20 de ani. S-a certat cu fata,si a uitat aparatul foto si un telefon mobil la ea acasa. Nu ar fi problema mare,dar aparatele in total valoreaza 1500 de lei,din care aparatul este al meu. Problema este ca acum parintii fetei,nu vor sa i le mai dea inapoi. Tot il duce de nas sa mearga la ei,dar el cand suna sa mearga,ei nu mai raspund. De 2 saptamani tot asa fac. Fata raspunde si inventeaza tot felul de motive. Ce s-ar putea face in acest caz? Pot rezolva cumva cu politia? Am acte pentru acele produse,inclusiv garantia si bon fiscal.Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Asa am sa fac,am sa ii spun dansei situatia in care poate ajunge. In caz contrar,va depune fratele meu o plangere.