Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut dat prin cont bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut dat prin cont bancar

Buna ziua,
In 2007,am imprumutat cuiva o suma considerabila,pentru achizitionarea unor stenturi ce i-au fost implantate,astfel incat i-am salvat viata (fara aceste stenturi,nu mai functiona inima). Acesta se afla internat in spital si nu avea posibilitati financiare sa achite pretul stenturilor (spitalul nu le avea).A apelat la mine,iar eu i-am virat banii din contul meu personal,direct in contul farmaciei de unde s-au achizitionat stenturile. Factura era emisa pe numele pacientului.
Acum,acest om,refuza sa-mi returneze imprumutul.

Am extrasele de cont pe care este mentiunea ca banii au fost platiti pentru factura nr........pentru titular........... .
Am si alte inscrisuri,unde pacientul recunoaste ca nu a avut bani pt.achizitionarea stenturilor,dar s-a imprumutat. Imprumutul fiind dat in felul descris mai sus,direct farmaciei,prin virament bancar.
Cum as putea recupera banii platiti in acest mod,acestui individ ?
Va multumesc.
printr-o cerere de chemare in judecata avand ca obiect restituire imprumut sau gestiunea de afaceri. aveti o problema prin faptul ca ati asteptat atat de mult timp de la data platii, astfel ca va trebui sa aratati motivele pentru care nu ati actionat in recuperarea banilor pana acum.
Vreti sa spuneti ca s-a prescris dreptul la actiune ?
da. s-a prescris dreptul de actiune daca nu faceti dovada intreruperii sau suspendarii prescriptiei extinctive pentru aceasta perioada.
Ce as putea invoca ptr.acoperirea acestei perioade ?
recunoasterea datoriei de catre debitor, forta majora, imposibilitatea dvs de a actiona datorita unei cauze mai presus de vointa dvs.