avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebari drept penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebari drept penal

Am si eu o rugaminte. Dca ma poate ajuta cineva cu raspunsuri la intrebarile urmatoare:
1. Procurorul poate sa se pronunte asupra stingerii procesului penal confirmand ca nu exista raport juridic penal de conflict?
2. Poate cadea in desuetudine o lege penala?Desuetudinea este compatibila cu iesirea din vigoare a legii penala? Sunt compatibile sau reductibile?


Va multumesc !!

Alte discuții în legătură

Raspunderea guvernului Lulica Lulica Am rugamintea sa-mi explice si mie cineva in valaha cum este treaba asta cu \"asumarea raspunderii guvernului\". De cand au venit astia la guvernare isi tot ... (vezi toată discuția)
Ce e de facut cand se tergiverseaza o plangere penala? nimar nimar Buna ziua, Problema : O persoana fizica domiciliata in orasul \"X\" , O persoana juridica cu sediul in orasul \"Y\". Persoana fizica depune PLANGERE ... (vezi toată discuția)
definitie lege in vigoare peraspera peraspera Ce inseamna in contextul legii 47/1992 art 29 (1) \"lege in vigoare? Cand incepi actiunea cu cativa ani inainte si apoi, in ultimele luni, legea este abrogata ... (vezi toată discuția)