Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Masuri de luat in urma controlului fiscal - ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Masuri de luat in urma controlului fiscal - neindeplinite la termen

In urma controlului fiscal ni s-a dat o dispozitie prin care sau impus anumite masuri de luat pana la un anumit termen. Tin sa mentionez ca aceasta masura nu a fost dusa la indeplinire de catre compania noastra in termenul mentionat de acestia. Masura era sa inregistram in contabilitate doua achizitii intracomunitare ( doua facturi care reflecta achiziitiionarea de materiale. Inregistrarea efectiva a fost efectuata in luna octombrie deoarece atunci am intrat in posesia facturilor.
In urma unui control pt. recuperare TVA s-a cerut dovada inregistrarii acestora cf termenului solicitat de ei ( o declaratie prin care sa spunem cand s-a efectuat inregistrarea.) Cum inregistrarea a fost facuta in urmatoarea luna , mai mult ca sigur suntem pasibili de amenda, dorecs sa stiu daca exista vreo modalitate legala de evitare a penalizarii ( amenda intre 7000-10000) ?
nu inteleg de ce sa ei amenda. cel mult pot sa iti calculeze majorari la tva. dar daca se achita in maxim 30 zile de la termenul scadent nu se mai calculeaza penalitati ( cod de procedura fiscala). spui ca atunci ai primit factura si ai inregistrat-o in momentul in care primit-o.