Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua,
ajutati-ma va rog cu un raspuns. In urma unui accident rutier,victima cere despagubiri consistente.intrebarea mea este: daca nu am nimic pe numele meu,dar parintii au decedat si mi a ramas casa ,se poate pune sechestru pe casa?mentionez ca sunt singurul copil,dar nu am facut succesiune si nu exista nici testament.
multumesc anticipat
Pana nu faceti succesiunea nu puteti fi considerat proprietar, chiar daca achitati taxele pentru aceasta casa. Dupa realizarea succesiunii este posibil sechestrul.
Mostenitorii trebuie sa faca dovada acceptarii in termen a succesiunii .
Daca nu au acceptat in termen succesiunea ei sunt considferati straini de succesiune prin neacceptare .

Insa, in vederea dovandirii dreptul de proprietate transmis , succesibilul poate uza de acceptarea tacita a succesiunii , acceptare care rezulta dintr-un act juridic pe care succesibilul nu-l putea face decat in calitatea sa de erede, act care exprima neindoielnic intentia sa de a accepta mostenirea

Nu poate fi, instituit, asadar, masura asiguratorie a sechestrului, din informatiile expuse de dumneavoastra.

Societatea asiguratoare va suporta daunele morale si materiale provocate, conform raspunderii civile delictuale.

In acest sens, solicitati introducerea in cauza a societatii , daca polita RCA era valabila la momentul producerii accidentului rutier.( aceasta va avea calitatea de asigurator de raspundere civila delictuala ).

( legea 136/1995 cu modificarile si completarile ulterioare si Normele aprobate prin Ordinul 5/2010 de catre Comisia de Supraveghere a Asigurarilor ).

Despagubirile se achita doar de asigurator in acest caz.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
multumesc mult!
multumesc de raspuns.as mai avea o intrebare.in cazul in care nu exista asigurare cine va plati daunele?
multumesc anticipat.