Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort. Am 2 copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort. Am 2 copii minori

Sunt casatorita de 18 ani, am doi copii: unul de 15 ani, iar celalalt de 17 ani. M-am separat de sotul meu de 1 an, deoarece nu mai eram o familie de ceva timp. Doresc sa stiu unde pot inainta actele pentru a putea divorta pe cale amiabila. Copii au ramas cu mine in tot acest timp. Se poate primii pensie alimentara de cand a plecat, sau numai de cand introduc divortul ? Va multumesc mult pentru sfaturi
Pe cale amiabila o puteti face la notar. Cheltuielile privind intretinerea copiilor , programul de vizita, domiciliul stabil a minorilor, sunt cuprinse intr o conventie-acord parental , act prealabil eliberarii certificatului de divort si dupa efectuarea anchetei psihosociale si audierea in cazul dvs a minorilor.
la instanta, divort prin acord, exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti, stabilirea locuintei minorilor la domiciliul dv, obligarea sotului la plata pensiei de intretinere