avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa concediu crestere copil

Buna seara,pe 6 octombrie am iesit din concediu crestere copil 2 ani,acuma va intreb:mai pot depune dosar de somaj daca am terminat prenatalu de 1 luna si 2 saptamani?sau trebuia mai repede pana sa termin concediu?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:27, 18 Iulie 2013
1. Ati omis sa precizati ce statut aveti acum: ati reluat activitatea sau stati acasa cu copilul?

2. - In perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

3. Inainte de terminarea CCC trebuia sa faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

4. - Daca locul de munca al dvs. a fost desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

acuma sunt acasa,o reangajare nu mi-a fost facuta,eu nemaiputand merge la locul acela de munca deoarece m-am mutat in alt oras.daca mi s-ar face o reangajare de 1 luna,dupa aceea ma poate trimite in somaj?multumesc
1. Daca va inceteaza CIM din motive neimputabile dvs. veti putea sa beneficiati de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni veti avea 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni necesare sunt formate din lunile lucrate dupa ce s-a terminat CCC si se completeaza (pana la 12) cu luni de dinainte de a intra in CCC.
deci trebuie sa lucrez 12 luni de acuma inainte ca sa beneficiez desomaj.in concluzie acuma nu mai pot face nimic.multumesc
tudorvaleriu a scris:

1. Daca va inceteaza CIM din motive neimputabile dvs. veti putea sa beneficiati de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni veti avea 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni necesare sunt formate din lunile lucrate dupa ce s-a terminat CCC si se completeaza (pana la 12) cu luni de dinainte de a intra in CCC.


Este necesar ca acest stagiu de cotizare sa fie efectuat la un singur angajator?

Alte discuții în legătură

Somaj dupa prenatal razvi10 razvi10 Buna ziua,in luna octombrie al acestiu an termin prenatalu,pot intra in somaj?dupa cat timp trebuie depuse actele?si ce acte sunt necesare?Va multumesc (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj ileana-cosanzeana ileana-cosanzeana Buna ziua, Mamele care au stat in concediu de crestere copil de 2 ani beneficiaza de indemnizatie de somaj daca angajatorul nu le poate reincadra si are un ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa ccc ionela2682 ionela2682 Buna ziua . contractul de munca incepe in data de 03,07,2012se va incepe suspendarea {CCC} din data 09,05.2014 pe o perioada de 2 ani .Intrebarea mea este :pot ... (vezi toată discuția)