Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cum se platesc vatamariile corporale de asigurator?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cum se platesc vatamariile corporale de asigurator?

sa zicem sant peste 20 de zile de ingrijiri medicale asiguratoru cum le plateste?in functie de ce tine cont?
Plateste, pe cale amiabila, in functie de actele doveditoare pe care le depuneti: cheltuieli cu medicamentele, diferenta dintre veniturile pe care le realiza inainte de accident si cele primite in caz de boala; pe cale amiabila nu se platesc daune morale, intrucat, afirma ei, nu se pot cuantifica. In cazul in care are loc un proces pentru vatamare corporala din culpa, partea vatamata, daca s-a constituit parte civila, poate primi, pe langa daunele materiale si pe cele morale, stabilite de instanta de judecata in cadrul procesului. Dupa raminerea definitiva a hotararii, asiguratorul plateste sumele care vor fi retinute in sarcina sa, in baza asigurarii RCA a inculpatului.