Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere la numai 2 luni dupa intoarcerea din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere la numai 2 luni dupa intoarcerea din concediu de maternitate

Buna ziua,
ieri am aflat ca compania doreste sa renunte la serviciile mele deoarece am salariul cel mai mare din departament si ca trebuie sa se faca restructurari. Eu abia m-am intors la serviciu, pe 19 septembrie, fetita mea a implinit un anisor pe 24 septembrie. Astfel am beneficiat de stimulentul de insertie+conform legii am prioritate in caz de restructurare si un an nu au dreptul sa fiu concediata, se pare ca firma nu doreste sa tina cont de aceste drepturi, dar in schimb doreste sa-mi plateasca 10 salarii(adica pana cand fetita ar implinii 2 ani)acum si desfacerea cim. O data cu desfacerea CIM eu pierd si stimulentul de insertie, asiguarea medicala in aceasta perioada.
ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa procedez si daca mai am si alte drepturi?

as aprecia un raspuns cat mai rapid deoarece trebuie sa dau si eu un raspuns

Va multumesc anticipat,
tinastanciu

Legal nu va pot concedia pe durata in care beneficiati de stimulentul de insertie ... insa se pot exercita presiuni asupra dvs astfel incat sa va dati demisia ... daca societatea are probleme financiare atunci angajatorul poate informa salariatul despre intentia sa de modificare salariilor