Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... consiliere juridica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

consiliere juridica

DORESC UN RASPUNS COMPETENT LA URMATOAREA PROBLEMA:ART 18 DIN LEGEA 283/2011 SPUNE CA :IN ANUL 21012 INDEMNIZATIILE PREVAZUTE LA ART 4 ALIN 4 DIN LEGEA 341/2004 NU SE ACORDA.IN O.G.53/2010 SPUNE CA INDEMNIZATIILE RESTANTE DATORATE REVOLUTIONARILOR SE AORDA IN ANUL 2012 IN CUANTUM DE 34%INTRBARE IN ANUL 2012 REVOLUTIONARII PRIMESC 34% DIN SUMA RESTANTA SAU SE SUPUN ART 18 DIN LEGEA 283/2010?VA MULTUMESC
legea cu data cea mai noua are aplicabilitate.
EU SANT DE ACORD CU DUMNEAVOASTRA DAR ART 18 DIN LEGEA 283/2011 SPUNE CA INDEMNIZATIILE PREVAZUTE LA ART 4 ALIN 4 DIN LEGEA 341/2004 IN ANUL 2012 NU SE ACORDA -FARA SA FACA VORBIRE DESPRE INDEMNIZATIILE RESTANTE PRINSE IN O.G.53/2010.IN O.G. 53/2010 SPUNE CA SUMELE RESTANTE PROVENITE DIN NEPLATA INDEMNIZATIILOR PREVAZUTE DE ART 4 S1 5 LIT M SE VOR PLATI IN ANUL 2012 IN CUANTUM DE 34% IN ANUL 2013 -33% SI IN 2014 RESTUL .FARA SA AVETI CELE TREI TEXTE DE LEGE IN FATA CONSIDER CA E MAI GREU SA VA PRONUNTATI.
:offtopic: Interventie moderator
@ negoiflorin

Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.

Incalcarea prezentului regulament se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.
====================

Cele doua acte normative la care faceti referire reglementeaza doua situatii juridice diferite ... cei care au de primit restante la indemnizatie le vor primi asa cum este reglementat in OG nr.53/2010
In primul rand tin sa-mi cer scuze pentru ca din nestiinta am folosit in postarile mele scrierea cu majuscule.In al doile rand multumesc mult pentru raspuns si pentru competenta cu care ati tratat subiectul,
Nu trebuie sa va cereti scuze , fiecare dintre noi mai gresim ... refritor la speta dvs, era simplu si nu trebuia sa se citeasca cele doua acte normative , intrucat raspunsul era simplu .. exista doua acte normative care nu au nici legatura unul cu altul si care reglementeaza doua situatii diferite .. unul reglementeaza modul de plata al restantelor si celalalt neacordarea indemnizatiei pe anul 2012.
Cornel Vasile, Consilier juridic