Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sprei ``paralizant`` cu piper...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sprei ``paralizant`` cu piper...

spreiul cu piper,asa zis paralizant il pot purta cu mine peste tot??
de ex. pot sal pot in buzunar pentru autoaparare??
cand il pot folosi pentru a ma apara??

multumesc...
daca am folosit spreyul cu piper pentru a ma apara intro discote pot fi amendat??
astazi am primit amenda acasa prevazuta de art. 2 pct 4 din legea 61/1991 mod sactionat de art 3 lit 10 din legea 61/1991
am fost amendat cu suma de 400 de lei
ce sa fac in aceasta situatie??
repet eu spreiul cu piper lam folosit dupa ce am fost lovit....iar politia a fost chemata de catre mine...ptr ca am fost lovit inainte si dupa ce am folosit spreiul
multumesc....
Puteti contesta procesul verbal in instanta in termen de 15 zile si dovediti cu martori ca era necesar sa-l folositi (desi fiind tot dumneavoastra initiatorul topicului ma indoiesc ca ar fi fost chiar asa cum ziceti si e o faza premeditata :) )
adica??
eu am primit o palma in discoteca cand am dat sa plec acasa...in buzunar la geaca aveam spreiul cu piper...
fiind lovit am scos preiul si am dat un jet in fata la acea persoana...a intervenit cineva de la securitate....tot dandumi o palma si vroia sami ia spreiul...si lui iam dat un jet...apoi li la luat si mia mai dat 2 palmi...
iesind afara clar ca am chemat politia...
de ce as chema politia daca eu as fi vinovat cu ceva??ca sami fac rau??
si poftim...baiatl care mia dat prima palma este verisor cu un politist din oras...
tocmai el apare si ca martor pe procesul verbal??
eu ce vina am ca mam aparat??
E o diferenta intre aparare si razbunare :) Ati luat o palma? Bun puteati face plangere la politie ptr. "lovire sau alte violente"... apararea era doar daca spray-ul era singurul mod de a evita atacul (in speta palma sau daca mai urma un set de lovituri care nu puteau fi evitate altfel)... cu cel de la securitate ce ati avut? Trebuia sa-i dati spay-ul cand l-a cerut ca el e neutru nu sa-i dati si lui in ochi cu spray-ul...

S-ar putea sa gresesc dar eu asa vad speta: Ati intrebat acum 2 zile daca aveti dreptul de a purta spay in discoteca... vi s-a raspuns ca da daca aveti 18 ani... ati mers in discoteca "smecher" ca aveti spray si nu se atinge nimeni de dumneavoastra (se vede de la o posta premeditarea)... ati provocat cateva persoane... binenteles una dintre ele a raspuns violent la provocare si v-a dat o palma... dumneavoastra din razbunare i-ati dat cu spray... a intervenit cel de la securitate, speriat ati dat din nou cu spray... si apoi spuneti ca toata aceasta chestie e aparare?
Attila-Arpad Dombi, Avocat
faceti eperimente???
daca e asa....pe smekereala de ce nu am dat cu spreiul unde se dadea locu....
eu plecam acasa....PLECAM ACASA,daca e clar,si am fost oprit de o persoana...dupa ce mia zis 2 cuvinte mia dat o palma...iar cu cel de la securitate am avut ca si el a dat o palma...asa a considerat ca poate sami ia spreiul....spre ghinionul lui eu mam ales cu palma si el iritat foarte tare,deoarece a inhalat din plin spreiul....
unde apare de la o posta premeditarea???daca eu plecam....
care e prostul care comite o fapta,dupa care cheama politia sa fie amendat???
e drept ca limba romana poate fi interpretata in mai multe sensuri,dar nici chear asa....
e drept,te razbuni daca primesti lovituri si in apararea ta dai cu sprei ca mine...
clar...aveti perfecta dreptate...ptr ca eu nu dadea cu spreiul daca nu eram lovit,iar fiind lovit mam razbunat dand un jet...
doamne cat de ciudata este lumea asta....
multumesc foarte mult...cu asta mati lamurit perfect....cred ca trebuie sa fiti cotata la 10.sunteti prea tare....
multumesc