avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

suspendare permis

buna ziua
Mi s-a luat permisul de conducere dupa ce un agent a spus ca am depasit pe trecerea de pietoni
Acesta a oprit si masina care am depasit-o iar soferul foarte pierdut a semnat procesul ca martor
Depasirea s-a produs cu mult inainte de trecerea de pietoni agentul declarand ca a depasit cand s-a apropiat de trecerea de pietoni
Agentul a pus martorul sa semneze inainte de a completa procesul verbal dupa care a vrut sa il lase sa plece dar dupa ce i-am reprosat faptul ca a intimidat martorul sa semneze fara a completa procesul l-a tinut pe acesta pana la sfarsitul completarii citindu-i procesul specificandu-i ca depasirea s-a produs inainte de trecerea de pietoni
Precizez ca era si noapte.
Ce sanse de castig am daca depun contestatie ?
Pot depune contestatie in orasul de domiciliu daca evenimentul sa produs in alt oras ?
Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Noiembrie 2012
c-marius, utilizator
Cel mai recent răspuns: c-marius , utilizator 23:45, 22 Noiembrie 2012
plinegera se depune la judecatoria in carei jurisdictie s-a savirsit fapta.
aveti nevoie de un martor iar martorul precizat de pv (care va fi citat cu mandat de aducere) sa isi retraga declaratia data in fata agentului.
in masina ma aflam cu o persoana iar in spatele meu era fratele meu care conducea o alta masina impreuna cu un prieten ii pot cita pe ei ca martori


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis pentru depasire pe trecere de pietoni Florent Florent Ce sanse am daca voi contesta procesul-verbal de contraventie in situatia urmatoare? Mi-a fost suspendat permisul pe 30 de zile pe motiv ca am depasit un ... (vezi toată discuția)
Neacordarea la trecerea de pietoni Vicktoras Vicktoras Acum 10 zile, o cunostinta de-a mea, de gen feminin a fost oprita in Targoviste, (Orasul in care nu este neaparat sa fi prost ca sa dai in gropi!!!), de catre ... (vezi toată discuția)
Retinere permis pt neacordare de prioritate pietonilor danino danino Am fost oprit de un echipaj de politie pe raza judetului Ilfov (Voluntari) deoarece agentului i s.a parut ca nu am acordat prioritate pietonilor la trecerea ... (vezi toată discuția)