Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte

ce acte de stare civila imi trebuiesc la un partaj succesoral pt bunici in care mama,adica fiica lor este decedata?ma refer ce acte ale mamei imi trebuiesc in afara de certificatul de deces?daca am nevoie si de certificatul de nastere si nu-l mai am?
Este necesar certificatul de nastere al mamei dvs.; scoateti un duplicat.
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa mama dvs intai ca sa mergeti la partajul dupa bunica. Adica sa aratati ca suteti mostenitorul mamei dvs si aveti prin urmare calitatea de copartajant venind in dreptul mamei dvs.