avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit

am platit anul trecut 2011 impozit mai mult cu 203 ron (retinut de la salariat eronat) , in luna octombrie 2012 cand am virat datoriile la bugetul statului am platit mai putin cu aceasta suma , intrebarea este cum se face nota contabila
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 11:56, 23 Noiembrie 2012
1.Intrebare: aveti rectificativa la D112? Trebuie rectificativa la luna in care s-a gresit impozitul.
2.Daca aveti rectificativa si ati facut corectiile in conta , o sa vedeti ca practic aveti o suma platita in plus care se corecteaza cu suma platita in minus in luna octombrie 2012.
da am facut rectificativa la 112 la lunile respective (la 2 luni)dar in contabilitate nu am facut corectii decat am platit mai putin acum in octombrie cu aceea suma stiind ca este platita in plus , cum se fac corectiile?
1. Prima faza - stornare
641-421 = suma initiala (in rosu sau cu minus)
421-444 = suma initiala (in rosu sau cu minus)
2.A doua faza - repunere
641-421 = suma corecta
421-444 = suma corecta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota contabila miutaradu miutaradu in 2011 s-a retinut impozit la ajutor material(la care nu se retine)s-a virat la stat , in 2012 am venit cu rectificare la declaratie 112 deoarece aveam ... (vezi toată discuția)
Venituri zilieri Diana ionela Timoscov Diana ionela Timoscov Ce nota contabila fac pentru a inregistra impozitul 16% pe care il opresc zilierilor (vezi toată discuția)
Stornare fc dubla carmen2017 carmen2017 Buna ziua Cum procedez la stornare factura achizitie inregistrare de doua ori fara tva in exercitiul anterior, fara a avea alte implicatii? Multumesc! (vezi toată discuția)