Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit

am platit anul trecut 2011 impozit mai mult cu 203 ron (retinut de la salariat eronat) , in luna octombrie 2012 cand am virat datoriile la bugetul statului am platit mai putin cu aceasta suma , intrebarea este cum se face nota contabila
1.Intrebare: aveti rectificativa la D112? Trebuie rectificativa la luna in care s-a gresit impozitul.
2.Daca aveti rectificativa si ati facut corectiile in conta , o sa vedeti ca practic aveti o suma platita in plus care se corecteaza cu suma platita in minus in luna octombrie 2012.
da am facut rectificativa la 112 la lunile respective (la 2 luni)dar in contabilitate nu am facut corectii decat am platit mai putin acum in octombrie cu aceea suma stiind ca este platita in plus , cum se fac corectiile?
1. Prima faza - stornare
641-421 = suma initiala (in rosu sau cu minus)
421-444 = suma initiala (in rosu sau cu minus)
2.A doua faza - repunere
641-421 = suma corecta
421-444 = suma corecta