Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... neprezentare parte vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

neprezentare parte vatamata

In situatia in care intr-un proces penal pentru o infractiune pentru care actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila partea vatamata, desi este citata legal, nu se prezinta la mai mult de 2 termene succesive, poate echivala aceasta atitudine cu o retragere a plangerii care sa duca la incetarea procesului penal?
Nu poate.
"retragerea plangerii penale"- asa cum spuneti d-voastra se poate face in fata instantei de judecata prin declaratie personala - care se consemneaza in Incheierea de sedinta si devine autentica sau prin declaratie notariala- prezentata apoi in fata instantei de judecata.
Doar asa, altfel partea vatamata are pretentii in continuare
Daca nu se prezinta pierde procesul. Trebuie sa se prezinte la judecata.