Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas, sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas, sot supravietuitor

buna seara,am si eu o intrebare,tatal meu a decedat acum 4 ani,avea 53 de ani,deci nu era pensionar,,,mama mea cand are drept la pensie de vaduva,ea este pensionata pe caz de boala,iar eu sunt major...va multumesc
1. - Nu exista "pensie de vaduva".
- In cazul mamei dvs. este vorba de pensie de urmas (pentru sotul supravietuitor).

2. - Mama dvs. poate beneficia de pensie de urma la data cand implineste varsta standard de pensionare.
- Varsta standard de pensionare se stabileste in functie de data nasterii mamei dvs.

3. - In cazul mamei dvs. pensia de urmas va fi de 50% din pensia avuta de sotul decedat.
- Este posibil ca pensia de invaliditate pe care o are acum sa fie mai mare decat pensia de urmas caz in care ar fi mai bine sa primeasca pensia de invaliditate.
- Daca i se va inceta plata pensiei de invaliditate atunci poate solicita pensia de urmas dar numai dupa ce implineste varsta standard de pensionare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane