avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas, sot supravietuitor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas, sot supravietuitor

buna seara,am si eu o intrebare,tatal meu a decedat acum 4 ani,avea 53 de ani,deci nu era pensionar,,,mama mea cand are drept la pensie de vaduva,ea este pensionata pe caz de boala,iar eu sunt major...va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:21, 23 Noiembrie 2012
1. - Nu exista "pensie de vaduva".
- In cazul mamei dvs. este vorba de pensie de urmas (pentru sotul supravietuitor).

2. - Mama dvs. poate beneficia de pensie de urma la data cand implineste varsta standard de pensionare.
- Varsta standard de pensionare se stabileste in functie de data nasterii mamei dvs.

3. - In cazul mamei dvs. pensia de urmas va fi de 50% din pensia avuta de sotul decedat.
- Este posibil ca pensia de invaliditate pe care o are acum sa fie mai mare decat pensia de urmas caz in care ar fi mai bine sa primeasca pensia de invaliditate.
- Daca i se va inceta plata pensiei de invaliditate atunci poate solicita pensia de urmas dar numai dupa ce implineste varsta standard de pensionare.
Ultima modificare: Vineri, 23 Noiembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas sotie supravietuitoare iosifk iosifk Buna ziua, Tatal meu a murit anul trecut in noiembrie, era pensionar (58 ani) de circa 7 ani, mama mea nu a mai lucrat din anul 1992, au fost casatoriti de ... (vezi toată discuția)
Salariu sau pensie? AllyD AllyD Tatal meu a fost diagnosticat recent cu tumoare cerebrala, iar decesul poate surveni in orice moment. Are varsta de 62 de ani si este salariat. In ultimele 3 ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas myrymia myrymia Buna ziua, Cum se poate proceda ca mama mea, ramasa vaduva, sa poata beneficia de pensia de urmas? Mentionez ca tatal meu a murit de o luna iar mama este ... (vezi toată discuția)