Forum Discuţii juridice Executare silită executare bun primit in custodie
Discuție deschisă în Executare silită

executare bun primit in custodie

Un executor judecatoresc poate sa mi ia din magazin un bun al altei firme ce mi a fost luat in custodie ? Il pot da afara din magazin proprietate ,atunci cand vine cu toata trupa (politie,jandarm ,angajat etc.),sau ce as putea face sa evit asemenea situatii. Mentionez ca initial au venit pt suma datorata unei firme 489 lei ,am achitat o.mi au zis ca e mai bine asa,iar mai apoi m am trezit ca mai treb sa le dau si lor 400 lei ,suma ce nu mi au adus o la cunostinta in nici un fel .
Fratele meu are siel tot o intreprindere individuala .as putea sa I dau lui ii ul meu .sau sa I inchiriez lui sau orice altceva ?
borfica, utilizator
pentru suma de 400 lei daca nu v-a fost adusa la cunstiinta in nici un fel puteti face contestatie... II-ul nu poate fi cesionat din cate stiu eu
!-Nu ati precizat justificarea pentru luiarea din magazin a unui bun
Executorul judecatoresc are compertenta sa desfasoare etapele si procedura de executare silita care nu implica si luarea de bunuri
2-In nici o situatie in care executorul judecatoresc desfasoara demersuri legale cu scopul executarii silite nu este recomandat a prezenta comportament/atitudine reticenta,mai ales cand este insotit de reprezentantii altor autoritati cu competenta in domeniu,nu aveti dreptul sa dati afara executorul judecatoresc
3-Suma de 400 lei reprezinta cheltuieli de executare
4-Clarificati interesul pentru varianta de cedare magazin in favoarea fiului