Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instrainare bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instrainare bunuri

buna seara
In cazul instrainarii sub orce forma donatie, vanzare de bunuri (mobile sau imobile) casa, teren, autoturism - ce fel de acte trebuie sa prezinte la notar instrainatorul?
Cere notarul sa prezinte adeverinta de la primarie si finante din care sa rezulte ca nu are datorii ?

Va multumim!
Da. Pentru orice act de instrainare de bunuri imobile este obligatoriu certificat de tae stare fiscala si extras de carte funciara, acelasi lucru pentru comodat sau inchiriere. Pentru bunurile mobile, ca sunt acte oneroase sau cu titlu gratuit, deci si comodat,se cere certificat de atestare fiscala