avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare apartament

Vreau sa cumpar un apartament, cum pot fi sigura ca actele proprietarului sunt in regula? de ex, daca proprietarii au peste 65 ani, iar unul din ei e bolnav, este obligatoriu ca ambii sa prezinte certificat IML care sa ateste ca sunt apti de a semna un contract de vanzare`cumparare? Ce valabilitate are certificatul IML? daca nu exista acets certificat, atunci contractul e nul si eu am pierdut banii?
Nu, legea nu conditioneaza prezentarea unui certificat medical in vederea instrainarii unei locuinte , proprietarul dispune de bunul sau asa cum doreste, evident, in limitele si cu respectarea legii.Aceasta poate doar , atunci cand este vorba de un act de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau alte clauze in care ar trebui ca si cumparatorul sa fie pus la adapost de o eventuala contestare a actului. Atata timp cat indepliniti conditiile la care ar trebui sa fie supus un astfel de contract, adica ,se achita pretul, se transmite proprietatea , este in regula, iar vanzatorii , daca nu sunt pusi sub interdictie judecatoreasca , avand discernamant, nu este nevoie de acte medicale. Oricum, contractul trebuie incheiat in forma autentica, deci in fata notarului, iar notarul va va indruma intocmai in vederea inchieerii unui contract care sa indeplieasca toate cerintele legii.
Solicitati de la proprietari un extras de carte funciara de informare. Si astfel veti vedea care este situatia juridica a acelui apartament.
Daca nu sunt probleme, va prezentati la un notar public si incheiati actul de vanzare-cumparare.
Daca vreti sa fiti neaparat sigur notarul poate cere de la Autoritatea Tutelara asistenta la incheierea contractului de catre persoane care au peste 60 de ani. Dar din momentul incheierii in forma autentica a contractului, si notarul zice ca totul e OK (doar si el ar trebui sa vada daca nu au discernamant batranii) sunteti 99 % asigurat.
Extrasul de carte funciara sa fie unul recent, dara daca sunt nereguli si aici notarul trebuie sa observe inainte de semnarea contractului!
NU dati bani fara acte! Antecontract de vanzare pt. avans, cu clauza ca daca se razgandesc si nu incheie vanzarea finala sa va plateasca dublul avansului inapoi, iar Dvs. daca va razganditi si nu incheiati vanzarea finala sa pierdeti avansul, sau semnati o declaratie evaluabila in care recunosc ca au primit avans ...
manuelabernat a scris:

Daca vreti sa fiti neaparat sigur notarul poate cere de la Autoritatea Tutelara asistenta la incheierea contractului de catre persoane care au peste 60 de ani. Dar din momentul incheierii in forma autentica a contractului, si notarul zice ca totul e OK (doar si el ar trebui sa vada daca nu au discernamant batranii) sunteti 99 % asigurat.
Extrasul de carte funciara sa fie unul recent, dara daca sunt nereguli si aici notarul trebuie sa observe inainte de semnarea contractului!
NU dati bani fara acte! Antecontract de vanzare pt. avans, cu clauza ca daca se razgandesc si nu incheie vanzarea finala sa va plateasca dublul avansului inapoi, iar Dvs. daca va razganditi si nu incheiati vanzarea finala sa pierdeti avansul, sau semnati o declaratie evaluabila in care recunosc ca au primit avans ...


Autoritatea tutelara nu are nicio competenta in cazul contractului de v/c, ci doar in cazul contractelor privind instrainarea bunurilor imobiliare in scopul intretinerii.

Niciun notar cu cap si niciun conducator al vreunui serviciu de autoritate tutelara nu vor proceda asa cum ati sugerat.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Problema mea este ca notarii au pareri impartite: unul mi`a spus ca daca persoanele sunt sanatoase mintal, chiar daca au peste 70 de ani, nu trebuie certificat IML; alt notar mi`a zis ca e obligatoriu ca proprietarii in varsta de peste 65 de ani sa prezinte certificat IMl daca vand apartamentul; altul mi`a zis ca nu e obligatoriu, dar ca pentru siguranta mea, sa cer certificat IML, sa scrie in certificat ca sunt apti pentru a semna contract de vanzare`cumparare, iar la notar sa citeasca ei actul de vanzare`cumparare, nu notarul sau alta persoana. Ma poate lamuri cineva cum e corect? IN cazul meu, unul din proprietari este bolnav, dar nu stiu exact ce are, se pare ca nu vede decat foarte putin si a ramas cu sechele dupa zona Zoster.

Alte discuții în legătură

Cumpararea unui apartament de la o persoana in varsta de peste 70 de ani kurd kurd buna seara, vreau sa stiu daca e necesar la perfectarea unui act de vanzare cumparare a unui apartament, dintre mine si o persoana peste 70 de ani , un ... (vezi toată discuția)
vanzare cumparare stoicescubogdan stoicescubogdan baiatul unei doamne de 90 de ani poate anula contractul de vanzare cumparare incheiat de aceasta ,doamna avand dovada de la IML ca este in toate facultatile ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare cu clauza de intretinere cosmina80 cosmina80 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: eu si matusa mea vrem sa incheiem un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere avand ca ... (vezi toată discuția)