avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agent paza versus Client reclamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agent paza versus Client reclamant

Buna ziua,

Un client a facut cumparaturi intr-un supermarket, la iesirea din magazin s-a activat sistemul de detectie (produsele fiind senzorizate) iar agentul firmei de paza l-a oprit pentru a verifica bonul de casa cu produsele din cos conform cerinta magazin, lucru ce la deranjat pe client deoarece nu este hot, dupa cum afirma dumnealui. Desi i s-a explicat motivul pentru care a fost verificat la produsele din cos el neaga acest lucru. In reclamatia facuta catre firma de paza clientul zice ca agentul respectiv a avut un comportament foarte agresiv atat fizic cat si verbal fata de reclamant, lucru total neadevarat pentru ca exista inregistrarile video. Practic reclamantul aduce injurii si cuvinte jignitoare agentului de paza, martori existand in acest sens. Intrebare: agentul de paza aflat in exercitiul functiunii, in serviciu, poate face ceva in apararea sa, as dori trimiteri la lege, el fiind cel jignit si batjocorit, se poate face plangere la politie de catre agent paza impotriva clientului-reclamant? In asteptarea unui raspuns, va multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012
grunwald, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 12:20, 25 Noiembrie 2012
Agentul care a actionat conform fisei postului si a regulamentului de paza, precum si a procedurii de interventie in cazul in care se constata activarea portilor de siguranta, poate face plangere pentru ultraj contra bunelor moravuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consumarea produselor în supermarket înainte să fie achitate poate fi considerată furt? am fost amenințat cu poliția din acest motiv, deși am pus produsul înapoi coș după ce l-am desfăcut Valentim.77 Valentim.77 Bună ziua. Zilele trecute am fost pus intr-o situatie putin jenanta. Eram cu sotia si cu copilul la cumparaturi, celui mic i sa facut sete asa ca am deschis o ... (vezi toată discuția)
Abuz in serviciu - agenti de securitate acute acute Buna ziua! Am o problema... Am fost controlat in buzunarele gecii de catre un agent de securitate (coordonator) in Cora, asta dupa ce mi-am platit ... (vezi toată discuția)
Supermarket, regulament , firma de paza ENGFULL ENGFULL ce drept s-a incalcat , al magzinului sau al consumatorului? intr-unul din supermaket-uri , la intare exista un dulapior pentru bagaje deasupra scrie\" ... (vezi toată discuția)