Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In puscarie/arest
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In puscarie/arest

La puscarie/arest poti scrie oricat de multe scrisori doresti gratuit, sau trebuie sa platesti taxa de timbru?
Nu taxă de timbru , dar trebuie aplicat un timbru poştal pe plic.
Dreptul la corespondenta al persoanelor aflate in executarea pedepselor privative de libertate este garantat.
Corespondenta are caracter confidential si nu poate fi deschisa sau retinuta decat in limitele si in conditiile prevazute de lege (Temei legal art. 45 din Legea nr. 275/2006 privind executarea pedepselor si a masurilor dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal).

Pentru asigurarea exercitarii dreptului de petitionare si a dreptului la corespondenta, directorul penitenciarului are obligatia de a lua masurile corespunzatoare pentru instalarea de cutii postale in interiorul penitenciarului.

Petitiile si corespondenta sunt colectate de catre personalul furnizorului de servicii postale, caruia i se asigura accesul in interiorul penitenciarului. (Temei legal art. 46 din Legea nr. 275/2006 privind executarea pedepselor si a masurilor dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal).

In contextul cadrului legal executional penal, administratia locului de detinere nu exercita nici un control asupra corespondentei expediata de catre persoanele private de libertate pe adresa destinatarilor.

Si daca vrea sa trimita prin mandatar, cu confirmare de primire?