Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Reabilitarea de drept vs examenul de primire in Barou ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Reabilitarea de drept vs examenul de primire in Barou ca avocat stagiar??

O persoana condamnata pentru o infractiune cu intentie(minor 16 ani la data comiterii faptei),reabilitat de drept, poate participa la examenul de intrare in Barou?
Sa ma corecteze cineva daca gresesc dar eu stiu ca reabilitarea are ca efect inlaturarea tuturor interdictiilor, decaderilor etc.
La inscrierea pt. examenul in barou se solicita doar cazierul judiciar, iar daca persoana in cauza a fost reabilitata este evident ca ar trebui sa aiba cazierul curat.
In plus, eu stiu ca doar in cazul magistratilor se solicta dupa admitrea la INM sau in Magistratura acte din care sa rezulte buna-reputatie printre care si verificari in evidentele operative ale politiei.
Din moment ce nu se verifica in niciun fel buna-reputatie la Barou nu vad de ce persoana in cauza nu ar putea deveni avocat.
Corect raspunsul de mai sus. Daca cazierul iese "curat" se poate inscrie in Barou. Nu se poate inscrie la INM, Academia de Politie, Agenti de Penitenciare, etc. adica in acele locuri unde se verifica nu doar cazierul ci si antecedentele penale.