Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort si partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort si partaj

Buna ziua.

Parintii mei detin in comun un apartament in Buc, o casa la tara si o masina, toate dobandite in timpul casatoriei. Precizez ca sunt casatoriti de mai bine de 20 de ani si amandoi au contribuit la achizitionarea lor prin salariile pe care le-au avut. Tatal meu a decis sa divorteze si ameninta ca aduce martori mincinosi la partaj si va ramane cu bunurile enumerate mai sus. Nu exista inscrisuri care sa dovedeasca ca unul a contribuit mai mult ca altul la dobandirea bunurilor. Am cateva intrebari pt a intelege cum se desfasoara partajul in cazul in care una din parti doreste impartirea bunurilor 50-50:

1. Martorii au vreo importanta in procesul de partaj? Poti sa aduci martori mincinosi si sa ai nesansa, pe baza spuselor lor, sa pierzi lucrurile pt care ai muncit?
2. Pt impartirea bunurilor 50-50 ce taxa se plateste?
3. Partajul se baga separat de divort?
Multumesc anticipat
Poate fi introdus un dosar avand ca obiect divort si partaj, numai ca partajul se va disjunge pana la ramanerea irevocabila a hotararii de divort.

Legea prezuma ca - pentru bunurile dobandite in timpul casatoriei - sotii au avut o contributie egala.

Cel care pretinde o cota majorata va trebui sa faca dovada acestei contributii conform legii civile. De regula sunt hotaratoare inscrisurile privind veniturile pt ca martorii nu pot sti exact ce venituri aveau sotii. Martorii pot sa iti spuna ca unul muncea mai mult decat celalat, ca avea mai multe job-uri etc. Se poate face dovada veniturilor cu cartea de munca sau alte adeverinte de salariu/dividende etc.

Taxa de timbru pt partaj este de 3% din valoarea masei partajabile.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat