Forum Discuţii juridice Executare silită Procedura licitatie
Discuție deschisă în Executare silită

Procedura licitatie

As dori un raspuns in legatura cu o situatie care s-ar putea intampla la o licitatie.

Doua persoane se inscriu la licitatia unui imobil evaluat la 100lei. Licitatia e la al doilea termen, prin urmare, pretul de pornire e de 75lei. O persoane trece pe oferta de cumparare 50 lei iar cealalta 60lei.

Cand incepe licitatia cu strigare nicio persoana din cele doua nu doresc sa ofere mai mult decat suma din oferta de cumparare chiar daca pretul de pornire este de 75 lei.

Ce se intampla in continuare?
Se intimpla ca nu se vinde imobilul si se asteapta o a treia licitatie la care pretul de pornire va fi 50 lei.
Pretul de pornire va fi tot 75 ron, in schimb oferta depusa la dosarul executional de catre cel care participa poate fi de la 50 ron, dar asta nu inseamna ca se poate si vinde la acesti bani, daca creditorul nu este de acord poate sa nu se vanda.
Daca te referi la creditor in ideea ca ar fi o banca si datoria e mare in cazul de fata nu e asa. Datoria pt care e executat imobilul e mult mai mica fata de pretul de pornire al licitatiei. Dar oricum, cine are dreptul sa se opuna in cazul in care se ajunge cu oferta la o suma sub pretul de pornire? Este la latitudinea executorului?

Ar fi cazul: Imobil evaluat la 100 lei; pret pornire 75 lei; datoria cu tot cu costuri de executare pe la 25lei.
creditorul se poate opune...si daca este sub jumate pretul nu se poate vinde imobilul.