Forum Discuţii juridice Executare silită Licitatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Licitatie executare silita

As dori sa stiu cate licitatii se fac la o executare silita a unui imobil (credit imobiliar neplatit), cu cat scade pretul la fiecare licitatie, la ce interval au loc si care e pretul de pornire daca valoarea evaluata a imobilului este mai mica decat valoarea soldului creditului.
pretul de pornire e cel la care ap a fost evaluat, nu are legatura cu creditul. ( daca aveti credit de 100 mii si ap val 20 mii, 20mii e pretul de pornire). daca nu se vinde la primul termen, la al doilea, se porneste de la 75% din cat s-a evaluat.. de la al trei-lea se va vinde la cel mai mare pret oferit, cat de aproape se poate de pretul de pornire.
[ link extern ] /
Se poate vinde mereu, dar sa nu intevina perimarea....
De la al 2-lea termen incolo, se vinde la 75% din pretul evaluat si daca nu se obtine acest pret se vinde la cel mai mare pret oferit.
Practica arata ca unele imobile s-au vandut si la 15-20% din valoarea de evaluare. Instantele au respins contestatiile la executare introduse de debitorii pe motiv ca pretul vanzarii este derizoriu...si deci... mare atentie...
Eu vreau sa cumpar, nu sa vand, si nu am concurenti, de aceea doream sa stiu cat sa astept si cam cat sa ofer. Pretul de pornire este de 60.000 Eur.
ContSters194995, utilizator
"în cazul existenţei unui singur participant, acesta va avea posibilitatea să cumpere imobilul doar la preţul de strigare"