Forum Discuţii juridice Executare silită Termen inscriere depunere documente
Discuție deschisă în Executare silită

Termen inscriere depunere documente

Un apartament este scos la licitatie din cauza bancii. Are datorii la banca si la asociatia de proprietari. Executorul judecatoresc a fixat data licitatiei. Care e termenul limita pana cand asociatia se poate inscrie la executor sa isi ea datoria din suma obtinuta la licitatie?

Multumesc!
Oricand in timpul executarii silite.Daca este ipotecat bancii si aceasta nu-si recupereaza datoria, asociatia nu-si va lua nici un ban,deoarece cheltuielile de executare si creanta creditorului se recupereaza cu prioritate conform art 563 alin.1 lit. a si 564.
Datoria la banca e mai mica de pretul de pornire a licitatiei. E mare posibilitatea sa mai ramana bani. Asociatia se poate inscrie la recuperarea datoriilor si imediat dupa ce s-a adjudecat imobilul?
se poate depune pana in momentul in care se va face PV de distribuire bani. asta dupa 15 zile de la ultima plata facuta de adjudecatar
ok.. multumesc