Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

se poate face partajul de comun acord fara a divorta?sau se poate da o declaratie la notar ca unul din soti renunta la tot in favoarea celuilalt?este valabila?
Conform Art. 36 din Codul familiei arata ca, la desfacerea casatoriei, bunurile comune se impart intre soti potrivit invoielii acestora. Daca sotii nu se invoiesc asupra impartirii bunurilor comune, va hotari instanta judecatoreasca. O solutie fericita ar fi ca sotii sa se puna de acord asupra modului de partajare a bunurilor dobandite in timpul casatoriei. Acest lucru se poate face fie in fata instantei, fie prin intocmirea unui act notarial.
Pronuntarea divortului, procedura tine de instanta.
florymarghi a scris:

se poate face partajul de comun acord fara a divorta?sau se poate da o declaratie la notar ca unul din soti renunta la tot in favoarea celuilalt?este valabila?

Partajul bunurilor comune ale sotilor se face, in mod obisnuit, la desfacerea casatoriei. In mod exceptional insa, Codul familiei permite impartirea bunurilor comune in timpul casatoriei, la cererea unuia dintre soti sau la cererea creditorilor personali ai oricaruia dintre soti. Aceasta impartire nu se poate face pe cale conventionala, ci numai prin hotarare judecatoreasca si numai daca exista motive temeinice (existenta motivelor temeinice se apreciaza de catre instanta judecatoreasca, de la caz la caz).
In ceea ce priveste declaratia notariala de renuntare "la tot", consider ca aceasta nu este valabila. Fiecare sot poate dispune liber numai de bunurile sale proprii pe care le poate dona, spre exemplu, celuilalt sot. Insa niciunul dintre soti nu poate dispune in timpul casatoriei de dreptul sau asupra bunurilor comune, intrucat acesta nu este determinat.