Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timpul de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timpul de lucru

Lucrez la o societate ca agent de paza si de doua saptamani seful meu ne-a anuntat ca timpul de lucru se mareste cu 30 minute adica lucrez 12h si 30 minute pe tura .Eu lucrez 12h si 30 minute si avem liber 35hsi 30 minute.As vrea sa stiu daca cele 30 minute lucrate pe fiecare zi de servici sunt legale .Am uitat sa mentionez ca cele 30 minute nu sunt platite. Va multumesc.
Ceea ce depaseste durata normala a timpului de munca este considerata munca suplimentara , si ca atare:
Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.