Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depășesc orele/săpt
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depășesc orele/săpt

Lucrez intr o instituție cu 8 ore / zi si sunt vizata in doua proiecte. Ce se intampla daca depasesc cele 80 de ore pe luna permise in proiecte?
Normal, ceea ce depaseste acesta durata se considera munca suplimentara.

Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut mai sus, in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
Sporul pentru munca suplimentara se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.