avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curator?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curator?

Buna seara, as dori si eu o informatie se poate cere doar curatela fara sa mai trebuiasca punere sub interdictie?
Cel mai recent răspuns: Francisc Gerber , Avocat 17:06, 4 Decembrie 2012
da, se poate
Se poate . Competenta apartine instantei de tutela de la domiciliul persoanei pentru care se cere curatela.
da Va multumesc ! deci trb sa fac doar cererea de curatela fara sa mai fac si punere sub interdictie!
Ar trebui sa dati ceva detalii
detalii: sunt intr-un proces de indiviziune, si acum trebuie facuta succesiunea, dar sora mea are schizofrenie, acum problema era actiunea de curatela o fac pentru dosarul in curs sau separat?

Alte discuții în legătură

Curatelă, interdicție și/sau tutelă? care sunt pașii de urmat în cazul unui bolnav de schizofrenie? andra1299 andra1299 Buna ziua, sora mea a fost diagnosticata cu schizofrenie cronica si este in posesul unui certificat de handicap de tip psihic,grav pe 2 ani.Eu vreau sa fac ... (vezi toată discuția)
Punere sub interdictie Catal Catal Buna ziua, Va solicit cateva informatii referitoare la modalitatea prin care pot deveni curator . Mama mea sufera de cativa ani de Deficit cognitiv cu ... (vezi toată discuția)
Instituire curatela persoana adulta cu handicap psihic jewelled jewelled In urma decesului mamei noastre, sora mea suferinda de schizofrenie nu se poate descurca singura, astfel incat necesita un curator care sa-i reprezinte ... (vezi toată discuția)