Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curator?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curator?

Buna seara, as dori si eu o informatie se poate cere doar curatela fara sa mai trebuiasca punere sub interdictie?
da, se poate
Se poate . Competenta apartine instantei de tutela de la domiciliul persoanei pentru care se cere curatela.
da Va multumesc ! deci trb sa fac doar cererea de curatela fara sa mai fac si punere sub interdictie!
Ar trebui sa dati ceva detalii
detalii: sunt intr-un proces de indiviziune, si acum trebuie facuta succesiunea, dar sora mea are schizofrenie, acum problema era actiunea de curatela o fac pentru dosarul in curs sau separat?