Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curator?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curator?

Buna seara, as dori si eu o informatie se poate cere doar curatela fara sa mai trebuiasca punere sub interdictie?
Sunt 2 proceduri distincte cu consecinte diferite:
fie solicitati numirea unui curator special, ale carui artibutii inceteaza odata cu finalizarea procesului prin care solicitati iesirea din indiviziune;
fie solicitati numirea unui curator, ale carei atributii se mentin si dupa incheierea acestui proces, pana cand inceteaza cauzele care au dus la numirea curatorului.