Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile bãneºti obþinute de bugetari în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile bãneºti obþinute de bugetari în instanþã

Conform OUG 71/2009, drepturile băneşti obţinute de bugetari în instanţă se achită de către stat, în mod eşalonat, astfel: în anul 2012 se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu, în anul 2013 - 10%, în anul 2014 - 25%, în anul 2015 - 25%, iar în anul 2016 - 35% din valoarea titlului executoriu.
O parte din drepturile banesti mi-au fost acordate pana la aparitia acestei ordonante.
Intrebarea mea este : trebuie sa primesc 5% din suma initiala sau din suma ramasa de plata ?
OUG 71/2009, prevede:
Art. 1. - (1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2011, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2012 se plateste 5% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2013 se plateste 10% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2014 se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
d) in anul 2015 se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
e) in anul 2016 se plateste 35% din valoarea titlului executoriu.
valoarea titlului executoriu este suma initiala

Trebuia sa primiti 5% din suma initiala ..adica din suma totala de plata
Multumesc.