Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu

Buna ziua,

Am si eu o intrebare daca se poate.
Lucrez la firma x si am dreptul la 21 de zile de concediu anual. Pe anul curent 2012 mi-au mai ramas 5 zile de concediu dintre care doar 2 imi sunt aprobate. Mi s-a spus ca restul de 3 zile de concediu NU pot sa mi le iau, NU mi se vor plati, si nici NU mi se vor raporta pe anul urmator.

Daca puteti sa imi spuneti va rog, din punct de vedere legal ce masuri as putea sa iau in legatura cu acest aspect.

Va multumesc!
Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul, se prevede in art.146 alin.3 C.mun.

Compensarea in bani a CO neefectuat este posibila numai la incetarea c.i.m.
Problema este ca angajatorul spune ca NU se vor raporta aceste zile de concediu ramase pe anul curent
NU este legal asa ceva, vi s-a raspuns ca angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Se raporteaza zilele de Co neefectuate intr-un an in anul urmator ... daca o continua asa , atunci puteti sesiza ITM-ul.