Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zile concediu odihna neefectuate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zile concediu odihna neefectuate

Buna ziua ,

Un angajat are dreptul la 21 zile de CO pe an . Daca acesta nu le-a efectuat in acel an zilele ramase pot fi luate in urmatorul an( se iau mai intai zilele ramase) si tot asa ? Iar la inchierea contractului daca nu s-au acordat toate zilele de CO la care avea dreptul de la angajare pana la incetarea contractului , acestea se platesc ?

Va multumesc!
1. Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

2. Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
(art.146 alin.3 si 4 C.mun.)
andreea_florentina a scris:

Iar la inchierea contractului daca nu s-au acordat toate zilele de CO la care avea dreptul de la angajare pana la incetarea contractului , acestea se platesc ?

Numai cele de pe 3 ani in urma.