Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Un mostenitor legal poate renunta la drepturi prin declaratie notariala inainte de decesul posesorului bunurilor/
Da poate renunta.
Nu, nu poate renunta la o succesiune nedeschisa inca.
Nu, nu poate....
In primul rand Codul Civil nu precizeaza daca trebuie sa fie deschisa succesiunea pentru a renunta la ea.
Se face renuntarea prin in forma autentica la orice notar public.
Bogdansman_d a scris:

In primul rand Codul Civil nu precizeaza daca trebuie sa fie deschisa succesiunea pentru a renunta la ea.
Se face renuntarea prin in forma autentica la orice notar public.

Art.1103 din Noul Cod Civil: "Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii".
Art.954 din Noul Cod Civil: "Moştenirea unei persoane se deschide în momentul decesului acesteia".
Nici un notar public nu va intocmi o declaratie de renuntare care are ca obiect o mostenire nedeschisa inca, o mostenire viitoare mai exact...