avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament doar cu martori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament doar cu martori

Buna ziua!
In familia mea s-au facut doua acte ,acasa, doar cu martori.
Primul act prevede renuntarea la partea lui a unuia in favoarea celuilalt frate.
Al diolea act e un fel de contract de intretinere cu donarea intregii mosteniri catre fiul intretinator.
Ambele acte sunt facute acasa, cu martori.
Va rog sa-mi comunicati daca aceste acte au valoare in cazul in care fratele defavorizat hotareste sa-si ia, totusi, partea la care initial a renuntat prin prima declaratie dar si ceea ce i se mai cuvine din mostenire.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 09:42, 17 Noiembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
1. Cand s-a incheiat actul de renuntare? Inainte sau dupa decesul celui ce ar fi urmat a fi mostenit?
Daca este inainte nu are nicio valoare pentru ca nu poti renunta la o mostenire nedeschisa.
Daca este dupa deces atunci poate sa fie considerat ca un inceput de dovada scrisa.
2. Contractul de intretinere este valabil dar fiind vorba despre bunuri imobile nu poate sa fie incheiat decat in forma autentica (la notar). In caz contrar poate sa aiba valoarea unui antecontract.
3. Si daca renuntarea la mostenire se face la notar, se poate reveni asupra ei in termenul stabilit de lege.

Mergeti la notar si incheiati actele CORECT si legal.
Ultima modificare: Marți, 24 Octombrie 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Actele s.au făcut când cel moștenit, mama, trăia.
Mulțumesc mult!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci nu au nici o valoare.
,,1. Cand s-a incheiat actul de renuntare? Inainte sau dupa decesul celui ce ar fi urmat a fi mostenit?
Daca este inainte nu are nicio valoare pentru ca nu poti renunta la o mostenire nedeschisa,,

Buna ziua!
Va rog mult sa imi spuneti articolul din lege care pevede nulitatea impartirii mostenirii inaintea mortii proprietarului acelor bunuri. Multumesc mult e tot!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 956 Cod civil
Actele juridice asupra moştenirii nedeschise
Dacă prin lege nu se prevede altfel, sunt lovite de nulitate absolută actele juridice având ca obiect drepturi eventuale asupra unei moşteniri nedeschise încă, precum actele prin care se acceptă moştenirea sau se renunţă la aceasta, înainte de deschiderea ei, ori actele prin care se înstrăinează sau se promite înstrăinarea unor drepturi care s-ar putea dobândi la deschiderea moştenirii.

Mostenirea se deschide la decesul persoanei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire viobubu viobubu Un mostenitor legal poate renunta la drepturi prin declaratie notariala inainte de decesul posesorului bunurilor/ (vezi toată discuția)
Mama este în viață. poate da sora mea o declarație la notariat că renunță la drepturile de moștenire în favoarea mea? gesyka gesyka Bună ziua as dori sa știu în condițiile în care mama este încă în viata sora îmi poate da o declarație la notariat precum ca renunță la drepturile ... (vezi toată discuția)
Probleme legate de mostenire Andreinajida Andreinajida Buna Ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat la o problema si anume : Suntem 10 frati si avem doua imobile si printr-o intelegere vrem sa ne departajam ... (vezi toată discuția)