Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Actiune in anulare la somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Actiune in anulare la somatie de plata

Buna ziua.O firma de repartitoare ne-a dat in judecata pt nerespectarea unui contact cu ei si recuperarea unei sume si a cheltuielilor.Sediul firmei este in alt judetsi procesele au fost purtate acolo fiind pronuntata si somatia de plata.Cand am fost aoclo avand de platit niste taxe am fost refuzati pe motiv ca nu santem din judetul respectiv.Este normal?Ne-am intors fara nici un rezultat spunandu-se sa facem platile prin mandat postal.Rste vb de niste sum minore:19 RON si 0.15Ron taxa timbru fiscal.Am batut drumul degeaba si am iesit si din termenul de 10 zile in care se putea face intampinarea.Aceste procese nu se pot purta la noi in judet din moment ce firma are filiale aici?Rog lamuriri.
firma repartitoare sau furnizoare
De obicei, procesul se judeca la instanta unde isi are sediu debitorul, deci la dumneavosatra
Daca au cam trecut cele 10 zile de cand pute-am pune recursul mai avem vre-o sansa?Cum as trebui sa procedez?